OSU:n vuoden 2008 SM-mitalistit

OSU:n SM-mitalisteja 2008.

OSU voitti 33 SM-mitalia kaudella 2008

Orimattilan Seudun Urheiluampujat voitti kaikkiaan 33 SM-mitalia kaudella 2008. Henkilökohtaisissa kilpailuissa osulaiset ottivat 8 kultaa, 7 hopeaa ja 5 pronssia. Joukkuekilpailuissa OSU:n saaliina oli 6 kultaa, 6 hopeaa ja 1 pronssi.

OSU:n vuoden 2008 SM-mitalistit
kultamitalistit
hopeamitalistit
pronssimitalistit
Kansallisen trapin Y20-sarjan joukkue Karri Arminen, Juho Hannonen ja Timi HietalaKansallisen trapin Y20-sarjan joukkue Juho-Pekka Maunula, Henrik Parkkinen ja Konsta SipiläKansallisen trapin Y20-sarjan joukkue Henry Romppanen, Aleksi Parkkinen ja Juha Perttola
Karri Arminen kansallisen trapin Y15-sarjassaHenrik Parkkinen kansallisen trapin Y17-sarjassaMarika Salmi kansallisen trapin N20-sarjassa
Kansallisen trapin N-sarjan joukkue Marika Salmi, Marja Maunula ja Jaana Bäcklund

Juho-Pekka Maunula kansallisen trapin Y15-sarjassa

Henrik Parkkinen kaksoistrapin Y17-sarjassa
Niko Hyvärinen kaksoistrapin Y-sarjassaSimo Köylinen kaksoistrapin Y-sarjassaErkki Hietala kaksoistrapin Y70-sarjassa
Jaana Bäcklund kaksoistrapin N-sarjassaJuho-Pekka Maunula kaksoistrapin Y15-sarjassaJoni Kokko automaattitrapin Y15-sarjassa
Marika Salmi kaksoistrapin N20-sarjassaKaksoistrapin Y-sarjan joukkue Henry Romppanen, Juha Perttola ja Henrik ParkkinenJuho Hannonen automaattitrapin Y20-sarjassa
Juha Perttola kaksoistrapin Y20-sarjassaTrapin Y-sarjan joukkue
Kaksoistrapin Y-sarjan joukkue Niko Hyvärinen, Jussi Anttonen ja Simo KöylinenTrapin N-sarjan joukkue Marja Maunula, Marika Salmi ja Noora Antikainen
Kaksoistrapin N-sarjan joukkue Marika Salmi, Jaana Bäcklund ja Marja MaunulaTrapin Y20-sarjan joukkue Juha Perttola, Juho Hannonen ja Timi Hietala
Kaksoistrapin Y20-sarjan joukkue Timi Hietala, Henry Romppanen ja Juha PerttolaMarika Salmi trapin N20-sarjassa
Karri Arminen trapin Y15-sarjassaAutomaattitrapin Y-sarjan joukkue Henri Keskipasma, Tuukka Laurila ja Tuomas Miromäki
Henrik Parkkinen trapin Y17-sarjassaAutomaattitrapin Y20-sarjan joukkue Juho Hannonen, Juha Perttola ja Timi Hietala
Automaattitrapin N-sarjan joukkue Noora Antikainen, Marika Salmi ja Marja MaunulaHenrik Parkkinen automaattitrapin Y17-sarjassa
Karri Arminen automaattitrapin Y15-sarjassa

Marika Salmi on yksi OSU:n SM-mitalisteista.

SM-kansallinen trap, ikäkausi

15.6.2008 Orimattila

Sarja Y20: 1) Joni Granqvist IA 90 (65+25), 2) Veli-Matti Matikainen SSG 87 (64+23), 3) Antti Laitinen HeiA 86 (66+20), 4) Henry Romppanen OSU 80 (61+19), 5) Juha Perttola OSU 77 (57/2+20), 6) Timi Hietala OSU 74 (59+15), 7) Simo Sinisalo EuSA 57/1, 8) Juho Hannonen OSU 52, 9) Riku Perätalo K-64 39.

Sarja Y20, joukkueet: 1) Orimattilan Seudun Urheiluampujat I 165, 2) Orimattilan Seudun Urheiluampujat III 161, 3) Orimattilan Seudun Urheiluampujat II 160,4) Ruotsalon Metsästysyhdistys III 159, 5) Kymppi 64 150, 6) Ruotsalon Metsästysyhdistys II 143, 7) Ruotsalon Metsästysyhdistys I 141, 8) Orimattilan Seudun Urheiluampujat IV 108.

Sarja Y17: 1) Mika Bister K-64 83 (61+22), 2) Henrik Parkkinen OSU 82 (61+21), 3) Teemu Jutila RMY 80 (58+22), 4) Antti Nissilä RMY 71 (50+21), 5) Jonne Heikkinen RAM 70 (52+18), 6) Riku Honkaharju RMY 69 (54+15), 7) Ville Muuraiskangas RMY 46, 7) Mikko Manninen RMY 46, 9) Aleksi Parkkinen OSU 42.

Sarja Y15: 1) Karri Arminen OSU 78 (54+24), 2) Juho-Pekka Maunula OSU 75 (54+21),3) Eemil Pirttisalo RMY 70 (52+18), 4) Juho Lepistö K-64 68 (50+18), 5) Matti Nissilä RMY 63 (47+16), 6) Konsta Sipilä OSU 61 (46+15), 7) Joni Niemonen RMY 45, 7) Juha Heikkiniemi RMY 45, 9) Arttu Heikkilä OSU 44, 9) Aleksi Pirttisalo RMY 44, 9) Roni Vitali SSG 44, 12) Joni Kokko OSU 43, 13) Aku Wejberg HyMA 40, 14) Henri Jokinen OSU 21.

Sarja N: 1) Riitta-Marja Vuorenmaa 81 (60+21), 2) Kirsi Kurtti CAL 12 78 (60+18), 3) Sirpa Mehtonen LVA 77 (55+22), 4) Mia Piri SSG 73 (55+18), 5) Marja Maunula OSU 72 (54+18), 6) Jaana Bäcklund OSU 70 (55+15), 7) Raija Tiiva K-64 53, 8) Sirpa Halminen ESF 50, 9) Maija Laine SaSA 47, 10) Ursula Klemetti LoA 46, 11) Janne Sandblom RS 43, 12) Kirsi Heikkilä LoA 40, 13) Satu Pylkkänen LovAs 36.

Sarja N, joukkueet: 1) Orimattilan Seudun Urheiluampujat 154.

Sarja N20: 1) Merja Mastokangas HalsMS 80 (59+21), 2) Mikaela Qvarnström RS 62/1 (46+16), 3) Marika Salmi OSU 62/0 (45+17).

Kaksoistrapin SM-kilpailu, kaikki sarjat

Orimattila 26.–27.7.2008.

Kaksoistrap, 150 kiekkoa + 50 kiekon finaali, Y-sarja:1) Niko Hyvärinen OSU (127+42) 169, 2) Simo Köylinen OSU (124+43) 167, 3) Sami Ritsilä RUMA (125+40) 165, 4) Jussi Anttonen OSU (120+43)163, 5) Henry Romppanen OSU (120+35) 155, 6) Juha Perttola OSU (104+43) 147, 7) Henrik Parkkinen OSU 102, 8) Petri Haklin SaSa 102, 9) Pasi Saarinen SaSa 101, 10) Ville Sonninen SiUra 101, 11) Gary Moore NoSA 97, 12) Juhani Manninen SaSa 93, 13) Jarmo Parkkinen OSU 91, 14) Risto Suurla LVA 90, 15) Juha Silovaara KMY 86, 16) Jyrki Louhivuori NoSA 86, 17) Mika Ruotsalainen SA 83, 18) Jarkko Oksanen SaSa 82, 19) Marika Salmi OSU 71, 20) Juho-Pekka Maunula OSU 69, 21) Jari Niemonen KannA 67, 22) Lasse Heinonen KMY 63, 23) Markus Roos KMY 44.

Kaksoistrap, 150 kiekkoa, joukkuekilpailu, Y-sarja:1) OSU 1 (Niko Hyvärinen, Jussi Anttonen, Simo Köylinen) 371, 2) OSU 2 (Henry Romppanen, Juha Perttola, Henrik Parkkinen) 326, 3) SaSa (Juhani Manninen, Petri Haklin, Pasi Saarinen) 296, 4) OSU 3 231, 5) KMY 193.

Kaksoistrap, 120 kiekkoa + 40 kiekon finaali, N-sarja:1) Jaana Bäcklund OSU 91+27=118, 2) Mopsi Veromaa SSG 87+28=115, 3) Riitta-Mari Vuorenmaa LoVas 78+25=103, 4) Satu Pusila NMA 79+22=101, 5) Mia Piri SSG 62+26=88, 6) Marja Maunula OSU 61+18=79, 7) Satu Pylkkänen LoVas 49.

Kaksoistrap, 120 kiekkoa + 40 kiekon finaali, N20-sarja:1) Marika Salmi OSU 64+23=87.

Kaksoistrap, 150 kiekkoa + 50 kiekon finaali, Y15-sarja:1) Joni Niemonen RMY 76+24=100, 2) Juho-Pekka Maunula OSU 69+27=96.

Kaksoistrap, 150 kiekkoa + 50 kiekon finaali, Y17-sarja:1) Teemu Jutila RMY 111+42=153, 2) Mika Bister K-64 100+35=135, 3) Henrik Parkkinen OSU 95+33=128, 4) Mikko Manninen RMY 87+25=112, 5) Juho Lepistö K-64 84+25=109, 6) Aleksi Parkkinen OSU 76+32=108.

Kaksoistrap, 150 kiekkoa + 50 kiekon finaali, Y20-sarja:1) Juha Perttola OSU 116+40=156, 2) Jesse Kinnunen SSG 101+37=138, 3) Joonas Pärnänen SiUra 94+36=130, 4) Henry Romppanen OSU 93+36=129, 5) Timi Hietala OSU 96+25=121, 6) Veli-Matti Matikainen SSG 87+26=113, 7) Riku Perätalo K-64 63.

Kaksoistrap, 120 kiekkoa + 40 kiekon finaali, Y70-sarja:1) Seppo Malmikankare SaSa 81+24=105, 2) Aimo Paasela RASSi 80+24=104, 3) Erkki Hietala OSU 69+22=91, 4) Pentti Lepola NoSa 61+20=81, 5) Leo Jäderholm SaSa 54+24=78, 6) Erkki Mikkola KRM 44+19=63, 7) Juhani Poutanen TrapA 39.

Kaksoistrap, 120 kiekkoa, joukkuekilpailu, N-sarja:1) OSU (Marika Salmi, Jaana Bäcklund, Marja Maunula) 216.

Kaksoistrap, 150 kiekkoa, joukkuekilpailu, Y20-sarja:1) OSU 1 (Timi Hietala, Henry Romppanen, Juha Perttola) 305, 2) RMY (Mikko Manninen, Joni Niemonen, Teemu Jutila) 274, 3) K-64 (Juho Lepistö, Riku Perätalo, Mika Bister) 247, 4) OSU 2 240.

SM trap, Y-sarja

2.-3.8.2008 Orimattila

Trap + finaali sarja Y: 1) Janne Kirvesmäki KarMAS 141,0 (119+22), 2) Petri Nummela LAS 138,0 /3,0(115+23), 3) Antti Helin SSG 138,0 /2,0(118+20), 4) Henrik Vitali SSG 137,0 (118+19), 5) Jesse Kinnunen SSG 135,0 (117+18), 6) Pasi Saarinen SaSA 132,0 (113+19), 7) Henri Keskipasma OSU 113/0, 8) Heikki Svahn SSG 111, 9) Mirka Kyyrönen SSG 111, 10) Pekka Ylikangas KannA 111, 11) Tuukka Laurila OSU 111, 12) Miikka Valtonen MKMS 110, 13) Juha-Pekka Möttölä KarMAS 110, 14) Matti Tihtonen MKMS 110, 15) Taisto Porkka MKMS 109, 16) Mikko Kettunen NMA 109, 17) Matti Nummela OSU 109, 18) Mauno Ylikangas KannA 108, 19) Mika Saarela Cal-12 108, 20) Timo Nissilä RMY 108, 21) Veli-Matti Matikainen SSG 108, 22) Seppo Törnroos LAS 107, 23) Petri Haklin SaSA 107, 24) Esa Jaakkola L-HA 107, 25) Pasi Tanhuanpää K-64 106, 26) Jukka Takala SSG 106, 27) Satu Pusila NMA 105, 28) Tauno Niemi AHA 104, 29) Ari Simola SaSA 104, 30) Mopsi Veromaa SSG 104, 31) Kalle Vuori OSU 104, 32) Harri Bister K-64 104, 33) Rainer Majanen MKMS 104, 34) Vesa Järvinen Trap-73 103, 35) Osmo Setälä VirtA 103, 36) Simo Ruusunen OSU 103, 37) Juho Hannonen OSU 102, 38) Risto Rämö LAS 102, 39) Aarne Sukula RAM 102, 40) Ari Jokinen LAS 102, 41) Jukka Laakso OSU 102, 42) Ari Arvonen K-64 102, 43) Kirsi Kurtti Cal-12 101, 44) Heimo Manninen MA 101, 45) Jesse Santti SiUra 100, 46) Paul Anttila OSH 100, 47) Jukka Salin L-HA 99, 48) Valtter Forsblom PMY 98, 49) Joni Granqvist IA 98, 50) Mika Myllylä VirtA 97, 51) Jouko Rauma PAM 96, 52) Heikki Parantainen TrapA 96, 53) Sauli Turpeinen ESF 96, 54) Vesa Laahanen ViitA 96, 55) Markus Valtonen MKMS 96, 56) Guy Finberg SSG 96, 57) Asko Lampinen OMAS 96, 58) Juhani Kuikka PAMS 95, 59) Aimo Paasela Rassi 95, 60) Antti Hiltunen VihA 95, 61) Kimmo Kuusisto SA 95, 62) Ari Lehtonen LAS 95, 63) Sanna Kähkönen SSG 94, 64) Mika Ruotsalainen SA 94, 65) Erkki Kinnunen SSG 94, 66) Juha Perttola OSU 93, 67) Pertti Tihtonen MKMS 93, 68) Juhani Jauhiainen SaSA 92, 69) Janne Sotaniemi VihA 92, 70) Heikki Siivonen LAS 92, 71) Aarno Laurila LAS 92, 72) Juha Holopainen LVA 91, 73) Olavi Raiski VirtA 90, 74) Raimo Nikander Cal-12 89, 75) Erkki Inkiläinen NMA 89, 76) Merja Mastokangas HalsMS 89, 77) Reijo Luomala K-PV 87, 78) Juhani Kallio P-HA 87, 79) Tuomas Hjelm Trap-73 86, 80) Timo Valtonen MKMS 86, 81) Roni Vitali SSG 85, 82) Lauri Holm BS-PA 85, 83) Raija Tiiva K-64 84, 84) Ari Muikku PMY 83, 85) Teuvo Forsström MKMS 82, 86) Jari Kirvesmäki KarMAS 82, 87) Aarne Klemetti LoA 82, 88) Risto Hämäläinen MA 81, 89) Pentti Soini RASSI 80, 90) Jarkko Oksanen SaSA 80, 91) Juha Seppä MuA 79, 92) Petri Heikkiniemi RMY 78, 93) Sirpa Mehtonen LVA 77, 94) Matti Qvik MKMS 74, 95) Ari Tammela Paukku 71, 96) Sirpa Halminen ESF 68, 97) Ursula Klemetti LOA 65, 98) Heikki Mäenrinta OSU 59, 99) Mauno Leinonen K-64 46, 100) Rami Vainio VIHA 0 kesk, 101) Kari Vilen SSG 0 kesk.

Trap joukkue, sarja Y: 1) Sibbo Skyttegille 1 343, 2) Orimattilan seudun urheiluampujat 1 333, 3) Sibbo Skyttegille 2 328, 4) Salon Seudun Ampujat 324, 5) Mäntsälän Kennel- ja Metsästysseura 323, 6) Lahden Ampumaseura 1 319, 7) Kymppi-64 312, 8) Karstulan Seudun Metsästys ja Ampumaseura 311, 9) Orimattilan seudun urheiluampujat 2 307, 10) CAL 12 298, 11) Sibbo Skyttegille 3 297, 12) Lahden Ampumaseura 2 294, 13) Mäntsälän Kennel- ja Metsästysseura 2 292, 14) Orimattilan seudun urheiluampujat 3 256, 15) Sibbo Skyttegille 4 200.

SM-trap, ikäkausi

9.-10.8.2008 Mäntsälä

Trap, sarja N: 1) Satu Pusila NMA 83 (61+22), 2) Mopsi Veromaa SSG 76 (61+15), 3) Mia Piri SSG 71 (59+16), 4) Noora Antikainen OSU 75 (58+17), 5) Sanna Kähkönen SSG 68 (59+9), 6) Raija Tiiva K-64 65 (54+11), 7) Riita-Mari Vuorenmaa LovAS 53, 8) Marja Maunula OSU 53, 9) Marjo Penttilä NMA 51, 10) Sirpa Halminen ESF 50, 11) Kirsi Heikkilä LoA 49, 12) Kirsi Kurtti Cal-12 48, 13) Sirpa Mehtonen LVA 40, 14) Ursula Klemetti LoA 38, 15) Janne Sandholm RS 32, 16) Satu Pylkkänen LovAS 24.

Trap, sarja N, joukkuekilpailua: 1) SSG 179 (Mia Piri, Sanna Kähkönen, Mopsi Veromaa), 2) OSU 141 (Marja Maunula, Marika Salmi, Noora Antikainen).

Trap, sarja N20: 1) Merja Mastokangas HalsMS 84 (65+19), 2) Marika Salmi OSU 40 (30+10).

Trap, sarja Y15: 1) Karri Arminen OSU 105 (89+16),2) Roni Vitali SSG 101 (91+10), 3) Juha Kytökorpi MKMS 67 (52+15), 4) Juho-Pekka Maunula OSU 64 (51+13).

Trap, sarja Y17: 1) Henrik Parkkinen OSU 108 (91+17),2) Ville Räsänen SiuRa 102/1 (88+14), 3) Mika Bister K-64 102 (89+13), 4) Max Broström SSG 101 (87+14), 5) Juho Lepistö K-64 92 (79+13), 6) Jonne Heikkinen RAM 89 (75+14), 7) Aleksi Parkkinen OSU 71.

Trap, sarja Y20: 1) Jesse Kinnunen SSG 131 (116+15), 2) Joni Granqvist IA 127 (107+20), 3) Veli-Matti Matikainen SSG 126 (107+19), 4) Juho Hannonen OSU 121 (105+16), 5) Timi Hietala OSU 108 (91+17), 6) Juha Perttola OSU 105 (91+14), 7) Aarno Laurila LAS 87, 8) Riku Perätalo K-64 78, 9) Henry Romppanen OSU 72.
Trap, sarja Y20, joukkuekilpailu: 1) SSG 314 (Jesse Kinnunen, Roni Vitali, Veli-Matti Matikainen), 2) OSU I 287 (Juha Perttola, Juho Hannonen, Timi Hietala), 3) K-64 246, 4) OSU II 234.

Automaattitrap, kaikki sarjat

15.8.2008, Orimattila

Automaattitrap, sarja Y: 1) Manu Mastokangas HalsMS 133 (111+22), 2) Henrikki Vitali SSG 131 (112+19), 3) Antti Helin SSG 130/1 (115+15), 4) Tuomas Miromäki OSU 130/0 (114+16), 5) Kim Känsälä KP-V 129 (111+18), 6) Timo Rajakangas HalsMS 128 (112+16), 7) Mirka Kyyrönen SSG 110, 8) Pekka Ylikangas KannA 110, 9) Roni Vitali SSG 109, 10) Timo Nissilä RMY 108, 11) Henri Keskipasma OSU 106, 12) Juhani Kuikka PAMS 105, 13) Petri Hacklin SaSA 105, 14) Leo Vanhatalo LäSA 105, 15) Ari Simola SaSA 105, 16) Pasi Saarinen SaSA 105, 17) Jouko Rauma PAM 104, 18) Mika Myllylä VirtA 104, 19) Mauno Ylikangas KannA 103, 20) Tuukka Laurila OSU 103, 21) Mika Ruotsalainen SA 103, 22) Jonas Forsman PSF 103, 23) Vesa Järvinen Trap-73 103, 24) Ari Lehtonen LAS 102, 25) Kimmo Kuusisto SA 102, 26) Juha Holopainen LVA 102, 27) Rainer Majanen MKMS 102, 28) Ari Arvonen K-64 102, 29) Mikko Kettunen NMA 101, 30) Osmo Setälä VirtA 101, 31) Heimo Manninen MA 101, 32) Ari Heikkiniemi RMY 100, 33) Sami Hirsikangas KannA 100, 34) Mauri Mastokangas HalsMS 99, 35) Paul Anttila OSH 98, 36) Toni Varila KP-V 98, 37) Merja Mastokangas HalsMS 98, 38) Aimo Paasela RASSI 97, 39) Pasi Tanhuanpää K-64 96, 40) Matti Honkaharju RMY 95, 41) Harri Bister K-64 95, 42) Matti Tihtonen MKMS 95, 43) Guy Finnberg SSG 94, 44) Ari Nieminen PH-A 94, 45) Mikael Martin PSF 93, 46) Antti Pirttisalo RMY 92, 47) Kirsi Kurtti CAL-12 92, 48) Reijo Luomala KP-V 91, 49) Pekka Boren RMY 89, 50) Markku Alanen K-64 88, 51) Petri Heikkiniemi RMY 88, 52) Sauli Turpeinen ESF 87, 53) J-P Tuhkanen SSG 87, 54) Tuomo Rajakangas HalsMS 87, 55) Ari Muikku PMY 87, 56) Mika Saarela CAL-12 87, 57) Börje Brännbacka PSF 85, 58) Mauri Saarikko PMY 85, 59) Aarne Klemetti LoA 80, 60) Risto Hämäläinen MA 80, 61) Rauno Heikkiniemi RMY 80, 62) Jukka Tanner PH-A 78, 63) Tuomas Hjelm Trap-73 76, 64) Juha Seppä MyA 75, 65) Jarno Parkkinen OSU 73, 66) Ursula Klemetti LoA 71, 67) Marko Kyyrönen HalsMS 68, 68) Seppo Törnroos LAS 64, 69) Lauri Holm BS-PA 63, 70) Pekka Löytökorpi SaSA 51.

Automaattitrap, sarja Y, joukkueet: 1) Sibbo Skyttegille I 337, 2) Orimattilan Seudun Urheiluampujat 323, 3) Halsuan Metsästysseura I 322, 4) Salon Seudun Ampujat 315, 5) Kannuksen Ampujat 313, 6) Kaustisen Pohjan-Veikot 300, 7) Ruotsalon Metsästysyhdistys I 297, 8) Kymppi-64 293, 9) Sibbo Skyttegille II 290, 10) Petalax Skytteförening 281, 11) Ruotsalon Metsästysyhdistys II 275, 12) Halsuan Metsästysyhdistys II 253.

Automaattitrap, sarja N: 1) Mopsi Veromaa SSG 81 (64+17), 2) Kirsi Kurtti CAL-12 73/1 (56+17), 3) Satu Pusila NMA 73/0 (57+16), 4) Riitta-Mari Vuorenmaa LovAS 72 (55+17), 5) Kirsi Heikkilä LoA 69 (56+13), 6) Marja Maunula OSU 67 (55+12), 7) Noora Antikainen OSU 53, 8) Raija Tiiva K-64 52, 9) Mia Piri SSG 52, 10) Marjo Penttilä NMA 52, 11) Sanna Kähkönen 51, 12) Sirpa Mehtonen LVA 49, 13) Ursula Klemetti LoA 35, 14) Satu Pylkkänen LovAS 29.

Automaattitrap, sarja N, joukkueet: 1) Orimattilan Seudun Urheiluampujat 168,2) Sibbo Skyttegille 167.

Automaattitrap, sarja N20: 1) Merja Mastokangas HalsMS 76/3 (58+18), 2) Marika Salmi OSU 76/2 (60+16).

Automaattitrap, sarja Y15: 1) Karri Arminen OSU 78 (60+18),2) Roni Vitali SSG 70/3 (57+13), 3) Joni Kokko OSU 70/2 (53+17), 4) Eemil Pirttisalo RMY 70/0 (52+18), 5) Lauri Miettinen SiUra 67 (54+13), 6) Juha Kytökorpi MKMS 63 (53+10), 7) Aku Wejberg HyMA 51, 8) Konsta Sipilä OSU 50, 9) Matti Nissilä RMY 48, 10) Juho-Pekka Maunula OSU 42, 11) Arttu Heikkilä OSU 42, 12) Juuso Ikävalko PiekSA 39, 13) Juha Heikkiniemi RMY 36, 14) Aleksi Pirttisalo RMY 36, 15) Henri Jokinen OSU 26.

Automaattitrap, sarja Y17: 1) Mika Bister K-64 82 (63+19), 2) Henrik Parkkinen OSU 71 (59+12), 3) Jonne Heikkinen RAM 64 (49+15), 4) Mikko Manninen RMY 62 (49+13), 5) Max Broström SSG 59 (46+13), 6) Riku Honkaharju RMY 58 (44+14), 7) Jori Mastokangas HalsMS 40, 8) Aleksi Parkkinen OSU 38, 9) Juho Lepistö K-64 37.

Automaattitrap, sarja Y20: 1) Jesse Kinnunen SSG 88 (70+18), 2) Veli-Matti Matikainen SSG 86 (66+20), 3) Juho Hannonen OSU 84 (65+19), 4) Juha Perttola OSU 78 (57+21), 5) Joni Granqvist IA 74 (57+17), 6) Aarno Laurila LAS 73 (56/2+17), 7) Timi Hietala OSU 56/1, 8) Juhani Rissanen SiuRa 56/0, 9) Joonas Pärnänen SiUra 56/0, 10) Tuomo Rajakangas HalsMS 53, 11) Riku Perätalo K-64 38.

Automaatitrap, sarja Y20, joukkueet: 1) Sibbo Skyttegille 193, 2) Orimattilan Seudun Urheiluampujat III 178, 3) Siilinjärven Urheiluampujat 166, 4) Orimattilan Seudun Urheiluampujat II 161, 5) Halsuan Metsästysseura 151, 6) Ruotsalon Metsästysyhdistys I 145, 7) Orimattilan Seudun Urheiluampujat I 141, 8) Kymppi- 64 138, 9) Ruotsalon metsästysyhdistys II 120.