Satu Mäkelä-Nummela ehdolla Vuoden Urheilijaksi 2008, Matti Nummela Vuoden Valmentajaksi

6.12.2008

Matti Nummela.
Satu Mäkelä-Nummela.

Olympiakultamitalisti Satu Mäkelä-Nummela, olympiapronssimitalisti Henri Häkkinen ja MM-kulta- ja MM-hopeamitalisti Krister Holmberg ovat ehdolla Vuoden Urheilija 2008 –äänestyksessä, johon saavat osallistua Urheilutoimittajain Liiton jäsenet. Mäkelä-Nummela on ehdolla myös Vuoden Naisurheilijaksi. Lisäksi Matti Nummela on ehdolla Vuoden Valmentajaksi.

Olympiakultamitalisti Satu Mäkelä-Nummela ja hänen valmentaja-aviomiehensä Matti Nummela edustavat Orimattilan Seudun Urheiluampujia. Olympiapronssimitalisti Henri Häkkinen on kilpaillut koko uransa Joensuun Ampujien väreissä. Krister Holmbergin seura on Raseborg Skyttar.

Urheilutoimittajain Liiton äänestyksen tulos julkistetaan Urheilugaalassa Hartwall Areenassa Helsingissä 12. tammikuuta.

Kymmenen lista

Ahola Mika, moottoripyöräily – MM-kulta enduron 1-luokassa
Ahonen Janne, mäkihyppy – Keski-Euroopan mäkiviikon voittaja
Ala-Huikku Jarkko, paini – EM-kulta kreikkalais-roomalaisessa painimuodossa
Aro Samuli, moottoripyöräily – MM-kulta enduron 3-luokassa
Asikainen Amin, nyrkkeily – ammattilaisena maailman huippua (EM-titteliottelu 28.11.)
Blomqvist Minea, golf – Talin turnauksen voitto, tämän vuoden korkein suomalaisranking
Elo Heini, ilmailu – MM-kulta laskuvarjourheilun freestylessä (kuvaaja Klas Ramsay)
Filppula Valtteri, jääkiekkoilu – Stanley Cupin voittaja Detroit Red Wingsissä
Hirvonen Mikko, autourheilu – Rallin MM-sarjan hopea
Holmberg Krister, ampumaurheilu – MM-kulta liikkuvan maalin normaalijuoksu, MM-hopea sekajuoksu
Häkkinen Henri, ampumaurheilu – Olympiapronssi ilmakivääri 60 ls
Järvenpää Tero, yleisurheilu – Olympialaisten keihäänheiton neljäs
Kalli Mika, moottoripyöräily – MM-pronssi road racingin MM-sarjassa 250 ksm -luokassa
Kauppi Minna, suunnistus – MM-kulta keskimatkat, MM-hopea sprintti, MM-kulta viesti, EM-pronssi keskimatkat ja viesti, maailmancupin toinen
Kehänen Virpi, voimanosto – MM-hopea 56 kilon sarjassa
Korsumäki Niko, moottorikelkkailu – MM-pronssi snowcross
Koskela Pekka, pikaluistelu – useita palkintopallisijoituksia maailmancupissa
Kosonen Topi, pesäpalloilu – SM-kulta, vuoden pesäpalloilija, vuoden lukkari, vuoden paras sisä- ja ulkopelaaja
Kuitunen Virpi, maastohiihto – Maailmancupin kokonaiskilpailun voitto, normaalimatkojen voitto, sprintin kolmas
Kyrklund Kyra, ratsastus – Olympiakisojen kouluratsastuksen kahdeksas
Laakkonen Sami, jääpalloilu – MM-pronssimitalisti, Venäjän liigan maalipörssin kolmas
Lehtonen Riikka, lentopalloilu – Challenge Cupin voitto, valinta cupin parhaaksi hyökkääjäksi
Lepistö Laura, taitoluistelu – EM-pronssi, MM-kahdeksas
Lång Ville, sulkapalloilu – eteni kolmannelle kierrokselle Pekingin olympiaturnauksessa
Martikainen Jari, voimanosto – MM-kulta yli 125 kilon sarjassa
Multala Sari, purjehdus – EM-kulta Laser radial-luokassa
Mäkelä-Nummela Satu, ampumaurheilu – Olympiakulta trapissa
Niemelä Markus, autourheilu – Pohjois-Amerikan Atlantic formulasarjan mestari
Nieminen Jarkko, tennis – pysyi koko vuoden ATP-rankingin 40 parhaan joukossa, Australian avointen (Grand Slam -turnaus) puolivälierissä, Adelaiden ATP-turnauksen finaalissa ja Stockholm Openissa välierissä.
Niinimäki Markku, vammaisurheilu – Paralympialaisten keihäänheiton mestari, hopeaa kuulassa
Palermaa Osku, keilailu – MM-pronssi All events -kisassa, MM-joukkuepronssi
Pasanen Petri, jalkapalloilu – Saksan Bundesliigan hopeajoukkueen Werder Bremenin vakiopelaaja, tasaisen varma maajoukkueessa
Pitkämäki Tero, yleisurheilu – Olympiapronssi keihäänheitossa
Poutala Mika, pikaluistelu – Sprinttereiden MM-kisojen kuudes
Poutiainen Tanja, alppihiihto – Neljäs sekä pujottelun että suurpujottelun maailmancupissa
Päivärinta Pekka–Karttila Timo, moottoripyöräily – MM-kulta sivuvaunuluokassa
Rantanen Merja, suunnistus – MM-kulta viesti, EM-hopea keskimatkat, EM-pronssi viesti
Rikala Anne–Mikkonen Jenni, melonta – Olympiakisojen kajakkikaksikoiden seitsemäs
Räikkönen Kimi, autourheilu – Formula ykkösten MM-sarjan kolmas
Saarinen Jukka, potkunyrkkeily – ammattilaisten EM-kulta
Salminen Juha, moottoripyöräily – MM-hopea enduron 2-luokassa
Salonen Petteri-Uotila Pasi, keilailu – MM-pronssi parikilpailussa
Seliö Sami, moottoriveneily – Kolmantena F1-veneiden MM-sarjassa
Seppälä Hanna-Maria, uinti – Olympiakisojen neljäs 100 metrin vapaauinnissa
Sten Sanna–Nieminen Minna, soutu – Olympiahopea kevyessä pariairokaksikossa
Sundstedt Pia, pyöräily – MM-pronssi maastopyöräilyn maratonmatkalla, maailmancupin voitto
Tarkkala Marko, moottoripyöräily – MM-hopea enduron 3-luokassa
Tähti Leo-Pekka, vammaisurheilu – Paralympialaisten 100 metrin kelauksen mestari, 200 metrin pronssi
Vastaranta Mikko, triathlon – EM-pronssi maastotriathlon
Ylitalo Riikka, voimanosto – MM-pronssi 75 kilon sarjassa

Vuoden naisurheilija

Blomqvist Minea, golf
Elo Heini, ilmailu
Kauppi Minna, suunnistus
Kuitunen Virpi, hiihto
Lehtonen Riikka, lentopalloilu
Lepistö Laura, taitoluistelu
Multala Sari, suunnistus
Mäkelä-Nummela Satu, ampumaurheilu
Poutiainen Tanja, alppihiihto
Rantanen Merja, suunnistus
Seppälä Hanna-Maria, uinti
Sten Sanna–Nieminen Minna, soutu
Sundstedt Pia, pyöräily

Vuoden joukkue

Alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue
FC Inter, jalkapalloilun Suomen mestari
Hiihtosuunnistuksen naisten EM-kisojen mestarijoukkue
Jääkiekkoilun MM-kisojen pronssijoukkue
Mäkihypyn lentomäen MM-kisojen pronssijoukkue
Suunnistuksen naisten MM-viestin kultajoukkue
Olarin Voimistelijoiden Deltat, joukkuevoimistelun MM-kulta
Pattijoen Urheilijat, pesäpalloilun Suomen mestari
Rockettes (Helsingin Taitoluisteluklubi), muodostelmaluistelun MM-kulta

Vuoden valmentaja

Dragstma Job, jalkapalloilu – FC Interin valmentaja
Horttana Virpi, taitoluistelu – Laura Lepistön ja Jenni Vähämaan valmentaja
Järvenpää Pentti, yleisurheilu – Tero Järvenpään valmentaja
Kanerva Markku, jalkapalloilu – 21-vuotiaiden nuorten maajoukkueen valmentaja
Kangas Hannu, yleisurheilu – Tero Pitkämäen valmentaja
Nummela Matti, ampumaurheilu – Satu Mäkelä-Nummelan valmentaja
Shedden Doug, jääkiekkoilu – Maajoukkueen valmentaja
Sinisalo Veikko, soutu – Sanna Stenin ja Minna Niemisen valmentaja

Vuoden Urheilija – rekisteröity valinta

Urheilutoimittajain Liitto on nimennyt Vuoden Urheilijan vuodesta 1947 alkaen. Samassa yhteydessä on nimetty eri lajien parhaat ja tehty myös muita valintoja, kuten Vuoden naisurheilijan, Vuoden joukkueen, Vuoden valmentajan ja yhteistyössä Paralympialaisyhdistyksen kanssa Vuoden vammaisurheilijan nimeäminen.

Vuoden Urheilija Vuoden naisurheilija
1947 Mikko Hietanen, yleisurheilu
Lassi Parkkinen, pikaluistelu
1948 Heikki Hasu, hiihto
1949 Viljo Heino, yleisurheilu Kerttu Pehkonen, hiihto
1950 Heikki Hasu, hiihto Sylvi Saimo, melonta
1951 Veikko Karvonen, yleisurheilu Eevi Huttunen, pikaluistelu
1952 Veikko Hakulinen, hiihto Sylvi Saimo, melonta
1953 Veikko Hakulinen, hiihto Eevi Huttunen, pikaluistelu
1954 Veikko Hakulinen, hiihto Siiri Rantanen, hiihto
1955 Voitto Hellsten, yleisurheilu Mirja Hietamies, hiihto
1956 Antti Hyvärinen, mäkihyppy Siiri Rantanen, hiihto
1957 Olavi Vuorisalo, yleisurheilu Iiris Sihvonen, pikaluistelu
1958 Vilho Ylönen, ammunta Siiri Rantanen, hiihto
1959 Juhani Järvinen, pikaluistelu Siiri Rantanen, hiihto
1960 Veikko Hakulinen, hiihto Eevi Huttunen, pikaluistelu
1961 Kalevi Huuskonen, ampumahiihto Mirja Lahtonen, hiihto
1962 Pentti Nikula, yleisurheilu Maire Rautakoski, keilailu
1963 Pentti Eskola, yleisurheilu Mirja Lehtonen, hiihto
1964 Eero Mäntyranta, hiihto Kaija Mustonen, pikaluistelu
1965 Jouko Launonen, pikaluistelu Maire Lindholm, keilailu
1966 Eero Mäntyranta, hiihto Eila Pyrhönen, uinti
1967 Eero Tapio, paini Eija Krogerus, keilailu
1968 Kaarlo Kangasniemi, painonnosto Kaija Mustonen, pikaluistelu
1969 Kaarlo Kangasniemi, painonnosto Marjatta Kajosmaa, hiihto
1970 Kalevi Oikarinen, hiihto Marjatta Kajosmaa, hiihto
1971 Juha Väätäinen, yleisurheilu Marjatta Kajosmaa, hiihto
1972 Lasse Viren, yleisurheilu Marjatta Kajosmaa, hiihto
1973 Mona-Lisa Pursiainen, yleisurheilu Mona-Lisa Pursiainen
1974 Riitta Salin, yleisurheilu Riitta Salin
1975 Heikki Ikola, ampumahiihto Helena Takalo, hiihto
1976 Lasse Viren, yleisurheilu Helena Takalo, hiihto
1977 Pertti Ukkola, paini Lea Hilokoski, keilailu
1978 Helena Takalo, hiihto Helena Takalo
1979 Pertti Karppinen, soutu Outi Borgenström, suunnistus
1980 Pertti Karppinen, soutu Hilkka Riihivuori, hiihto
1981 Heikki Ikola, ampumahiihto Hilkka Riihivuori, hiihto
1982 Keijo Rosberg, autourheilu Hilkka Riihivuori, hiihto
1983 Tiina Lillak, yleisurheilu Tiina Lillak
1984 Marja-Liisa Kirvesniemi, hiihto Marja-Liisa Kirvesniemi
1985 Matti Nykänen, mäkihyppy Marja-Liisa Kirvesniemi, hiihto
1986 Marjo Matikainen, hiihto Marjo Matikainen
1987 Marjo Matikainen, hiihto Marjo Matikainen
1988 Matti Nykänen, mäkihyppy Marjo Matikainen, hiihto
1989 Marjo Matikainen, hiihto Marjo Matikainen
1990 Päivi Alafrantti, yleisurheilu Päivi Alafrantti
1991 Kimmo Kinnunen, yleisurheilu Marja-Liisa Kirvesniemi, hiihto
1992 Toni Nieminen, mäkihyppy Marjut Rolig, hiihto
1993 Juha Kankkunen, autourheilu Sari Essayah, yleisurheilu
1994 Jani Sievinen, uinti Sari Essayah, yleisurheilu
1995 Jari Litmanen, jalkapalloilu Sari Laine, karate
1996 Heli Rantanen, yleisurheilu Heli Rantanen
1997 Mika Myllylä, hiihto Raija Koskinen, voimanosto
1998 Mika Häkkinen, autourheilu Satu Pusila, ammunta
1999 Mika Myllylä, hiihto Tuuli Matinsalo, aerobic
2000 Arsi Harju, yleisurheilu Pia Sundstedt, pyöräily
2001 Sami Hyypiä, jalkapalloilu Pirjo Manninen, hiihto
2002 Samppa Lajunen, yhdistetty Heli Koivula, yleisurheilu
2003 Hanna-Maria Seppälä, uinti Hanna-Maria Seppälä
2004 Marko Yli-Hannuksela, paini Tanja Poutiainen, alppilajit
2005 Janne Ahonen, mäkihyppy Tanja Poutiainen, alppilajit
2006 Jukka Keskisalo, yleisurheilu Tanja Poutiainen, alppilajit
2007 Tero Pitkämäki, yleisurheilu Virpi Kuitunen, maastohiihto

Vuoden joukkue
(vuodesta 1975 alkaen)
Vuoden valmentaja
(vuodesta 1975 alkaen)
1975 Nuorten jalkapallomaajoukkue Pekka Toivonen, ampumahiihto
1976 Pieksämäen NMKY:n lentopallojoukkue Juhani Julku, soutu
1977 Valkeakosken Hakan jalkapallojoukkue Esko Olkkonen, yleisurheilu
1978 Poikien (18-v.) jääkiekkomaajoukkue Immo Kuutsa, hiihto
1979 Poikien jääpallomaajoukkue Jukka Kalliokoski, suunnistus
1980 Nuorten (20-v.) jääkiekkomaajoukkue Niilo Halonen, mäkihyppy
1981 HJK:n jalkapallojoukkue Toivo Sillanpää, paini
1982 Miesten maantiepyöräilymaajoukkue Matti Pulli, mäkihyppy
1983 5-miehiskeilailun MM-joukkue Toivo Sillanpää, paini
1984 Helsingin NMKY:n koripallojoukkue Sulo Repo, hiihto
1985 Mäkihypyn MM-joukkue Martti Kuusela, jalkapallo
1986 Lahden Kuusysin jalkapallojoukkue Keijo Voutilainen, jalkapallo
1987 ei valittu Ilpo Seppälä, paini
1988 Suomen jääkiekkomaajoukkue Pentti Matikainen, jääkiekko
1989 Naisten hiihdon MM-viestijoukkue Pekka Vähäsöyrinki, hiihto
1990 Turun Palloseuran jääkiekkojoukkue Eino Maksimainen, yleisurheilu
1991 Miesten jääkiekkomaajoukkue Jorma Kinnunen, yleisurheilu
1992 Miesten jääkiekkomaajoukkue Jarkko Laine, mäkihyppy
1993 5-miehiskeilailun EM-joukkue Kari Ormo, uinti
1994 Miesten jääkiekkomaajoukkue Esa Sievinen, uinti
1995 Miesten jääkiekkomaajoukkue Curt Lindström, jääkiekko
1996 Jokerien jääkiekkojoukkue Leo Pusa, yleisurheilu
1997 Suomen MM-mäkihyppyjoukkue Mika Holopainen, voimistelu
1998 Suomen jääkiekkomaajoukkue Antti Muurinen, jalkapallo
1999 Yhdistetyn MM-joukkue Marko Mustonen, freestyle
2000 FC Hakan jalkapallojoukkue Jorma Tuominiemi, yleisurheilu
2001 Miesten suunnistuksen viestijoukkue MM-kisoissa Torsten Smedslund, suunnistus
2002 Suomen yhdistetyn olympiajoukkue Henrik Dettmann, koripalloilu
2003 Mäkihypyn MM-joukkue Mirjami Seppälä, uinti
2004 Jääkiekkoilun World Cup -joukkue Raimo Summanen, jääkiekkoilu
2005 Naisten jalkapallomaajoukkue Michael Käld, jalkapalloilu
2006 Jääkiekkoilun miesten maajoukkue Tommy Ekblom, yleisurheilu
2007 Lentopalloilun miesten maajoukkue Mauro Berruto, lentopalloilu

Lähde: Urheilutoimittajain Liiton nettisivut http://www.urheilutoimittajat.fi/.