Neljä osulaista kilpailee EM-mitaleista, Ampumaurheiluliitto valitsi Juho Hannosen EM-joukkueeseen

19.6.2009

Yhteensä neljä Orimattilan Seudun Urheiluampujien ampujaa kilpailee Euroopan mestaruudesta Kroatian Osijekissa 14.-25. heinäkuuta. Suomen Ampumaurheiluliitto on valinnut joukkueeseensa olympiavoittaja Satu Mäkelä-Nummelan naisten trapiin, Simo Köylisen ja Niko Hyvärisen miesten kaksoistrapiin sekä Juho Hannosen poikien trapiin. Osulaisten lisäksi Euroopan mestaruuksista kilpailevat muiden muassa olympiahopeamitalisti Marko Kemppainen skeetissä ja olympiapronssimitalisti Henri Häkkinen pienoiskiväärilajeissa.

Suomen joukkue Kansainvälisen Ampumaurheiluliiton ruutiaselajien EM-kilpailussa Kroatian Osijekissa 14.-25.7.2009.

Trap, naiset, 75 kiekkoa: Satu Mäkelä-Nummela Orimattilan Seudun Urheiluampujat ja Mopsi Veromaa Sibbo Skyttegille.
Kaksoistrap, miehet, 150 kiekkoa: Simo Köylinen Orimattilan Seudun Urheiluampujat, Sami Ritsilä Rantasalmen Urheilu- ja Metsästysampujat ja Niko Hyvärinen Orimattilan Seudun Urheiluampujat.
Trap, miehet, 125 kiekkoa: Veli-Matti Matikainen Sibbo Skyttegille
Trap, pojat, 125 kiekkoa: Jesse Kinnunen Sibbo Skyttegille ja Juho Hannonen Orimattilan Seudun Urheiluampujat.
Skeet, miehet, 125 kiekkoa: Lauri Leskinen Sibbo Skyttegille, Marko Kemppainen Suomussalmen Urheiluampujat ja Timo Laitinen Sibbo Skyttegille.
Skeet, naiset, 75 kiekkoa: Marjut Heinonen Haapaveden Ampumaseura.
Skeet, pojat, 125 kiekkoa: Vesa Pietarila Lounais-Hämeen Ampujat, Jarno Mattila Hyvinkään Metsästysampujat ja Matti Pietarinen Kontiolahden Urheilijat. Varalla: Teemu Vähämäki Lounais-Hämeen Ampujat.
Pienoiskivääri, naiset, 3 x 20ls ja makuuasennon 60ls: Hanna Etula Lahden Ampumaseura, Tiia Törmälä Rauman Seudun Urheiluampujat ja Marjo Yli-Kiikka Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura. Varalla: Pauliina Frilander Pieksämäen Seudun Ampujat.
Pienoiskivääri, miehet, 3 x 40ls ja makuuasennon 60ls: Henri Häkkinen Joensuun Ampujat, Pekka Saari Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura ja Jussi Puustinen Joensuun Ampujat.
300 metrin kiväärilajit (3x40 ls, makuuasennon 60 ls sekä 3x20 ls): Henri Häkkinen Joensuun Ampujat, Jussi Puustinen Joensuun Ampujat ja Antti Puhakka Kotkan Ampumaseura.
Pienoiskivääri, pojat, 3 x 40ls ja makuuasennon 60ls: Juho Kurki Kankaanpään Ampujat, Jaakko Björkbacka Karstulan Seudun Metsästys- ja Ampumaseura ja Sami Valkama Turun Seudun Ampujat.
Liikkuva maali, miehet, pienoiskivääri, 60ls ja 40ls: Krister Holmberg Raseborgs Skyttar.
Liikkuva maali, pojat, pienoiskivääri, 60ls ja 40ls: Tomi-Pekka Heikkilä Kymppi-64 (Kangasala), Sami Heikkilä Kymppi-64 ja Mårten Westerlund Raseborgs Skyttar.
Urheilupistooli, naiset, 60ls: Ritva Karri Kokkolan Metsästys- ja Ampumaseura.
50m pistooli, miehet, 60ls: Kai Jahnsson Poliisien Ampumaseura (Helsinki) ja Teemu Tiainen Poliisien Ampumaseura.
Iso- ja vakiopistooli, miehet, 60ls: Janne Kuvaja Poliisien Ampumaseura, Kai Jahnsson Poliisien Ampumaseura ja Jorma Jäntti Suomussalmen Urheiluampujat.
50m pistooli, pojat, 60ls: Jesse Peltomäki Kuortaneen Kunto.
EM-kilpailun ohjelma
Tiistai 14.7.
9.00-10.15 50 m pienoiskivääri, makuu, 60 ls, tytöt
10.45-12.00 50 m pienoiskivääri, makuu, 60 ls, pojat
13.15 50 m pienoiskivääri, makuu, pojat, 10 ls:n finaali
9.00-14.00 50 m liikkuva maali, 60 ls, 1/2 kilpailupäivän 30 ls:n hitaat juoksut, miehet ja pojat
Keskiviikko 15.7.
9.00-10.15 50 m pienoiskivääri, makuu, 60 ls, naiset
10.45-13.00 50 m pienoiskivääri, 3x20ls, tytöt
14.15 50 m pienoiskivääri, 3x20ls, tytöt, 10 ls:n finaali
9.00-13.00 50 m pienoiskivääri, liikkuva maali, 60 ls, 2/2 kilpailupäivän 30 ls:n nopeat juoksut, miehet ja pojat
9.00- kaksoistrap, 150 kiekkoa, miehet ja pojat
17.00 kaksoistrap, 150 kiekkoa, pojat, 50 kiekon finaali
18.00 kaksoistrap, 150 kiekkoa, miehet, 50 kiekon finaali
9.00- kaksoistap, 120 kiekkoa, naiset ja tytöt
Torstai 16.7.
9.00-12.20 50 m pienoiskivääri, 3x40 ls, pojat
13.30 50 m pienoiskivääri, 3x40 ls, pojat, 10 ls:n finaali
14.30-15.45 50 m pienoiskivääri, makuu, 60 ls, miehet, 1. karsintaerä
16.15-17.30 50 m pienoiskivääri, makuu, 60 ls, miehet, 2. karsintaerä
9.00-14.30 50 m pienoiskivääri, liikkuva maali, 40 ls, miehet ja pojat
Perjantai 17.7.
9.00-10.15 50 m pienoiskivääri, makuu, 60 ls, miehet
11.30 50 m pienoiskivääri, makuu, 60 ls, miehet, 10 ls:n finaali
12.30-14.45 50 m pienoiskivääri, 3x20 ls, naiset
16.00 50 m pienoiskivääri, 3x20 ls, naiset, 10 ls:n finaali
9.00- trap, 75 kiekkoa, naiset ja tytöt
17.00 trap, 75 kiekkoa, tytöt, 25 kiekon finaali
18.00 trap, 75 kiekkoa, naiset, 25 kiekon finaali
Lauantai 18.7.
9.00-11.00 50 m pistooli, 60 ls, pojat
12.15 50 m pistooli, 60 ls, pojat, 10 ls:n finaali
13.15-15.15 50 m pistooli, 60 ls, miehet
16.30 50 m pistooli, 60 ls, miehet, 10 ls:n finaali
9.00- 25 m urheilupistooli, 60 ls, 30 ls:n tarkkuusosa, tytöt
12.00- 25 m urheilupistooli, 60 ls, 30 ls:n pikaosa, tytöt
15.15 25 m urheilupistooli, 60 ls, tytöt, 20 ls:n finaali
Sunnuntai 19.7.
9.00-12.20 50 m pienoiskivääri, 3x40 ls, miehet
13.30 50 m pienoiskivääri, 3x40 ls, miehet, 10 ls:n finaali
9.00- 25 m urheilupistooli, 60 ls, 30 ls:n tarkkuusosa, naiset
12.00- 25 m urheilupistooli, 60 ls, 30 ls:n pikaosa, naiset
15.15 25 m urheilupistooli, 60 ls, naiset, 20 ls:n finaali
9.00- trap, 125 kiekon peruskilpailu 1/2 kilpailupäivän 75 kiekkoa, miehet ja pojat
Maanantai 20.7.
9.00-10.15 300 m vapaakivääri, makuu, 60 ls, naiset, 1. karsintaerä
10.45-12.00 300 m vapaakivääri, makuu, 60 ls, naiset, 2. karsintaerä
12.30-13.45 300 m vapaakivääri, makuu, 60 ls, miehet, 1. karsintaerä
14.15-15.30 300 m vapaakivääri, makuu, 60 ls, miehet, 2. karsintaerä
9.00- 25 m olympiapistooli, 60 ls, pojat
14.15 25 m olympiapistooli, 60 ls, pojat, 20 ls:n finaali
9.00- trap, 125 kiekon peruskilpailu, 2/2 kilpailupäivän 50 kiekkoa, miehet ja pojat
17.00 trap, 125 kiekkoa, miehet, 25 kiekon finaali
18.00 trap, 125 kiekkoa, pojat, 25 kiekon finaali
Tiistai 21.7.
9.00-10.15 300 m vapaakivääri, makuu, 60 ls, naiset
10.45-12.00 300 m vapaakivääri, makuu, 60 ls, miehet
9.00- 25 m olympiapistooli, 60 ls, 1/2 kilpailupäivän 30 ls, miehet
Keskiviikko 22.7.
9.00-11.15 300 m vapaakivääri, 3x20 ls, naiset
11.45-14.00 300 m vakiokivääri, 3x20 ls, miehet, 1. karsintaerä
14.30-16.45 300 m vakiokivääri, 3x20 ls, miehet, 2. karsintaerä
9.00- 25 m vakiopistooli, 60 ls, pojat
11.00- 25 m olympiapistooli, 60 ls, 2/2 kilpailupäivän 30 ls, miehet
16.15 25 m olympiapistooli, 60 ls, miehet, 20 ls:n finaali
9.00- skeet, 75 kiekkoa, naiset ja tytöt
17.00 skeet, 75 kiekkoa, tytöt, 25 kiekon finaali
18.00 skeet, 75 kiekkoa, naiset, 25 kiekon finaali
Torstai 23.7.
9.00-11.15 300 m vakiokivääri, 3x20 ls, miehet
9.00- 25 m urheilupistooli, 60 ls, pojat
Perjantai 24.7.
9.00-12.20 300 m vapaakivääri, 3x40 ls, miehet, 1. karsintaerä
13.00-16.20 300 m vapaakivääri, 3x40 ls, miehet, 2. karsintaerä
9.00- 25 m vakiopistooli, 60 ls, pojat
9.00- skeet, 125 kiekkoa, 1/2 kilpailupäivän 75 kiekkoa, miehet ja pojat
Lauantai 25.7.
9.00-12.20 300 m vapaakivääri, 3x40 ls, miehet