Sami Ritsilä 9:s ja Simo Köylinen 10:s Bakun kaksoistrapissa

24.6.2015

Sami Ritsilä (kuva: SAL)

24.6.2015  Päivi 

European Gamesissa Bakussa Azerbaidzanissa ammuttiin miesten kaksoistrap kilpailu perjantaina 19.6.2015. OSUlaiset hienosti sijoituksilla 9 ja 10.

Sami Ritsilä ampui kilpailussa hienosti uuden ennätyksensä 139 (29+29+28+29+24) ja sijoittui 9:nneksi. SAL:n tiedotteessa hän kommentoi, että viimeiseen sarjaan vaikeutta toi voimistunut takatuuli, johon hän reagoi liian hitaasti. Lähtöä oli pitänyt muuttaa alemmaksi, koska kiekon lentorata jäi tuulen vuoksi matalammaksi.

Simo Köylinen puolestaan ampui kilpailussa tuloksen 138 (28+29+28+26+27), joka on tämän kauden paras tulos ja sijoittui 10:nneksi.

Kilpailun finaaliraja oli 140. Kilpailun voitti Venäjän Vitali Fokeev ja lunasti samalla olympiapaikan Rioon. Toiseksi sijoittui Unkarin Richard Bognar ja kolmanneksi Italian Antonio Barilla.

Lisää urheilijoidemme kommentteja kilpailusta SAL:n kotisivuilta tästä linkistä.

 

Simo Köylinen